Haber Detayı
03 Eylül 2018 - Pazartesi 13:57
 
ASRİAD Başkanı İpekyüz’den kur açıklaması
Asrın İş Adamları Derneği (ASRİAD) Batman Şube Başkanı Nihat İpekyüz kur atağına karşı alınması gereken tedbirler sıraladı.
EKONOMİ Haberi
 ASRİAD Başkanı İpekyüz’den kur açıklaması

 

İpekyüz tedbirleri şu şekilde sıraladı:

 

-kur atağını faiz artırarak veya enflasyonist sisteme geçerek atlatmak mümkün değildir. Kur atağı ve dışarıdan gelecek her türlü müdahale daha çok üretim ve ihracat ile aşılabilir.

 

 

-Türkiye’nin cari açık vermesine sebeb olan ana kalemler petrol ürünleri ve doğalgazdır. Bu ürünleri tedarik ettiğimiz ülkelere onların para birimi ile borçlanacağımız bir sistem geliştirilmelidir.

 

 -Kur atağı ve ABD’nin haydutluğuna karşı Türkiye, Çin, Rusya, İran ve hatta Almanya ortak bir para birimi bulmak zorundadır. Bu hem kalıcı bir çözüm hem de abd haydutluğuna verilebilecek en büyük cezadır.

 

- Milli ve yerli üretimi desteklemeli,  katma değeri yüksek ürünlere yönelmeliyiz. Bu bağlamda “Türkiye’nin arabası” projesi daha çok önem kazanmaktadır.  Bu proje hızlandırılmalı ve devletin tüm kurumları üretilecek bu aracı kullanmalıdır.  Taksici/dolmuşçu esnafı ve oto kiralama firmaları teşviklerle bu araca yönlendirilmelidir.

 

 - Stokçuları, karaborsacıları teşhir etmek gerekmektedir. Rutin dışı fiyat artırımına giden veya üreticiden hammaddeyi esirgeyen firmalar cezalandırılmalıdır. Çünkü karaborsacılık hem yasak hem de günahtır.

 

 - Ekonomik olarak sıkıntılı bir sürecin içindeyiz. Bu süreci sabır, mücadele ve kararlılık ile aşmak mümkündür. Fırsatçılık yapanlar her dönemde olduğu gibi bu dönemde de kaybedecektir.

 

- Ekonomi Yönetimi gerekli tedbirleri hızlı, pratik, sonuç endeksli olacak şekilde almalı, günü kurtaran pansuman tedbirler yerine geleceği kurtaracak operasyonlarda bulunulmalıdır.

 

 

- Rahip Brunson olayı bir bahanedir. Kasım 2016 da gözaltına alınan rahibin bugün gündeme getirilmesi üzerinde düşünmek gerekir. Dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek isteyen ABD, Türkiye’de sansasyonel terör olayları ve darbe girişimi ile yapamadığını kur atağı ile yapmak istemektedir. Bu finans terörüne ve ekonomik darbe girişimine hep beraber daha çok üreterek direneceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ASRİAD, Başkanı, İpekyüz’den, kur, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı