Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 15:45 Bu haber 2961 kez okundu
 
Batman’da deneme amaçlı dikilen lavantanın ilk hasadı yapıldı
Batman Valiliğinin destekleri ile Batman Üniversitesi, İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ziraat Odasının işbirliğiyle hazırlanan GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından finanse edilen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi” kapsamında Batman merkez ve ilçelerde 14 farklı noktada ilk defa dikilen lavantanın ilk hasadı gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Batman’da deneme amaçlı dikilen lavantanın ilk hasadı yapıldı

 

 

Batman’ın Beşiri ilçesinin İkiköprü beldesinde lavanta bahçesinde ziyaret eden Batman Valisi Hulusi Şahin, çiftçilerin alternatif ürünlerle tanıştırmak, şehrimizde ürün yelpazesini geliştirilmek ve kıraç arazilerde birim alanda çiftçilerimizin gelir oranını artırmak amacıyla geçen yıl proje çalışmalarına başlandığını belirterek,  “Özelikle tıbbi ve aromatik bitkilerin Batman’da denenmesi ve hangisinin daha verimli olacağına yönelik bir proje hazırlamıştık. Projenin bir ayağında Ziraat Odamız, bir ayağında Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve bir ayağında da Üniversitemiz vardı. Bununla ilgili önce eğitim çalışmaları yaptık. Bu bitkilerin yetiştirildiği illere çalışma gezileri düzenledik. Bu çalışmaların sonuncunda hazırlayıp GAP Bölge Kalkınma İdaresine sunduğumuz projemiz kabul edildi ve 380 bin lira bir proje bedeli ile 14 çiftçimize 2’şer dekarlık proje alanları yaptık. Sadece lavantayı ekmedik, ada çayı, kekik, nane, reyhan ve melisa otu gibi aromatik bitkilerini de ektik” dedi.

“LAVANTADA ÜÇÜNCÜ YILDA BEKLEDİĞİMİZ VERİMİ,  BİRİNCİ YILDA ALDIK”

Belirlenen alanlarda ağırlıklı olarak lavanta ekiminin yapıldığını belirten Vali Şahin:  "Lavantada üçüncü yılında beklediğimiz verimi,  birinci yılda aldık. Ekilen 14 ayrı lokasyonun 12’sinde yüzde yüz başarı sağladık. Bu 12 lokasyondaki başarı, lavantanın Batman’a uygun bir ürün olduğu konusunda bizde bir şüphe bırakmadı. Sonuçta beklemediğimiz pozitif bir sonuç aldık. Üç yıl sonra yapmayı düşündüğümüz hasadı birinci yılında yapıyoruz. Burada elde edeceğimiz başarılı sonuçlar çiftçimize rehber olacak ve bu tür yeni ürünler deneyerek çiftçilerimiz bir ürüne bağımlı kalmaktan uzak duracaklar.  Çünkü tek ürün yetiştirmek tehlikeli bir durum, başına bir şey gelirse elinizdeki tüm ekonomiyi kaybedersiniz.   Değişik yelpazede ürün yetiştirmek, çiftçimizi tek ürün yetiştirme bağımlılığından kurtarır” diye konuştu.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Batman’da, deneme, amaçlı, dikilen, lavantanın, ilk, hasadı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı