Haber Detayı
01 Ekim 2021 - Cuma 11:03
 
EĞİTİM SEN, ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI
"5 Ekim Dünya öğretmenler günü" vesilesiyle Eğitim Sen Batma Şubesi Yaşam Park düğün salonu havuz başında etkinlik düzenledi.
GÜNDEM Haberi
  EĞİTİM SEN, ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

 

Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Nureddin Şimşek: “Her ne kadar ülkemizde ‘Öğretmenler Günü 24 Kasım’da’ resmi olarak kutlansa da ‘Eğitim sen üyesi öğretmenler, Eğitim Sen’in ülkemizde eğitim enternasyonale üye olan tek sendika olması sebebiyle, Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkedeki eğitim emekçileri ile birlikte her yıl, 5 Ekim’de öğretmenler gününü kutlanıyor”  dedi.

 

Açılış Saygı duruşu ile başladı. Daha Sonra açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Nureddin Şimşek, katılımcıları selamlayarak ve pandemi koşullarında hayatını kaybeden eğitim emekçilerin yad ederek konuşmasına başladı.

Şimşek: “Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından’ Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanıyor.

“Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı”, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıyor.

Türkiye’deki öğretmenlerin hakları ise söz konusu kararın oldukça gerisinde bulunuyor. Seçim dönemlerinde hatırlanan ve vaatlerle karşılanan öğretmenler, seçimlerin hemen ardından “yük” olarak görülen, emekleri değersizleştirilen, eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak ilan edilen kişiler oluyor.

Pandemi döneminde, tüm alt yapı sorunlarına ve çöken EBA’ya rağmen, öğrencilerinin üstün yararını gözeten ve öğrencilerine ulaşabilmek için türlü çabayı sarf eden öğretmenler, yetkililerin açıklamaları ve ithamlarıyla hayal kırıklığına uğramıştır,6.Dönem TİS süreci ile bu hayal kırıklığı devam etmiştir. Eğitim emekçilerinin başta 3600 ek gösterge sorunu, vergi dilimi sorunu olmak üzere hiçi bir sorunlarına çözüm bulunamamıştır.Eğitim emekçileri her geçen gün ekonomik, Özlük ve sosyal haklarının yanı sıra Mesleki itibarlarının da hedef alındığını görüyor.

Tam zamanlı yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim-öğretim ortamlarının eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından sağlıklı ve güvenli olması için gerekli tedbirleri alamamanın faturası, büyük bir fedakarlıkla tıka basa dolu sınıflarda öğrencilerine ulaşmaya çalışan, öğrencilerinin hayatlarında bir fark yaratmaya çalışan öğretmenlere kesilmek isteniyor. Bu hafta ülke geneli sendikamıza ulaşan vaka sayılarına göre, okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 522, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 5305, temaslı ve pozitif personel sayısı 15 olmuştur. Kapanan sınıf sayısı 1736’dir.Bizlere aktarılmayan vakalar sayıları da düşünüldüğünde vaka sayılarının çok daha fazla olduğu kuşkusuzdur.

İtibardan tasarruf olmaz diyenlerin, yaptıkları savurganlıklar ve lüks harcamalar eğitime harcansaydı Yaklaşık iki yıl boyunca okullar yüz yüze eğitime ara vermezdi. Zamanında aşılar yapılmış olacağından hayatlarını kaybeden yüzlerce eğitim ve sağlık çalışanı aramızda olacaktı, Binlerce çocuk okullarını bırakmak zorunda kalmaz,örgün eğitimin dışına çıkmazdı.Seyreltilmiş sınıflarda daha sağlıklı ve hijyen ortamlarda hizmet üretiyor olacaktı.Atanamayan öğretmenler sorunu ülke gündeminden çıkmış olacaktı.Yetkililere şunu hatırlatmak isteriz.’Her şeyden tesaruf olur ama eğitimde tasarruf olmaz!’

Adrese teslim ihalelerle yapılan hasta garantili hastanelerin, geçiş garantili köprülerin, yolcu garantili havaalanlarının toplum üzerindeki ekonomik yükünü sorgulamayanlar, şirketlerin vergi borçlarını affedenler, öğretmenlerin ücretlerini dillerine dolayıp, ek ders ücretlerine gözlerini dikiyor. Mücbir sebeplerden kaynaklı eğitim emekçilerinin derse girememeleri durumunda, ek derslerinin kesilmesi kabul edilemez.

Kısaca bu ülkede eğitim politikalarındaki tüm yanlışlara rağmen eğitim sistemi öğretmenlerin emekleriyle, fedakârlıklarıyla ayakta durabiliyor.

Hukuksuz ihraç politikasıyla okullarından, öğrencilerinden, dersliklerinden koparılan her bir arkadaşımızın öğrencileriyle karşılaşma anı sevgi seline dönüyor. İşte bu tablo, öğretmenliğin bir sınıfta sadece ders anlatmaya sığmadığını ve sığmayacağını görmek isteyenlere çok şey anlatıyor. Bu tablo, öğretmenlik mesleğinin tarifsiz mutluğunu resmettiği gibi öğretmeni mekanik bir öğretme işlevine mahkûm etmek isteyenlerin büyük yanılgısını bizlere sunuyor.

Haklarımız yok sayılsa da emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da geleceğimiz belirsizliğe mahkûm edilse de inanıyoruz ki hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim” dedi.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: , , EĞİTİM, SEN,, ÖĞRETMENLER, GÜNÜNÜ, KUTLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı