Haber Detayı
07 Ocak 2022 - Cuma 12:20
 
“EV ALMAK ARTIK HAYAL” İNŞAAT MALZEMELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ!
Döviz kuru, akaryakıt zamları ve fahiş fiyat artışları inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor. İnşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışları konut fiyatlarına da yansıdı.
EKONOMİ Haberi
“EV ALMAK ARTIK HAYAL” İNŞAAT MALZEMELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

İnşaat malzemesi toptan perakende satışı ve uygulaması yapan iş insanı Atilla Aksak, malzemelerin yüzde 100 arttığını söyledi. Aksak, “ Konutlara yapılan fiyat artışı ile zirvedeyiz. Zamlardan inşaat malzemeleri de nasibini aldı. Yapılan son zamlardan sonra artık ev almak hayal oldu. Bazı ürünlerde yüzde 70, bazılarında ise yüzde 100 zamlanan inşaat malzemesi ev fiyatlarının yükselmesine neden oldu” dedi. 
“EV ALMANIN HAYALİNİ BİLE KURAMIYORUZ”
Fiyat artışlarından nasibini alan inşaat sektöründe fiyatlar iki katı zamlandığını belirten İnşaat sektöründe çalışan iş insanı Atilla Aksak, “  Demir 6 TL’den 12TL’ye, parke metrekaresi 43TL’den 85TL’ye, duvar kâğıdının topu 135 TL’den 185 TL’ye, boya tenekesi 400TL’den 800TL’ye, alçı torbası 13TL’den 25 TL’ye, alçıpan tabakası 22 TL’den 65 TL’ye, dış cephe mantolamanın metrekaresi 22TL’den 52 TL ’ye çimentonun torbası 20 liradan 35 liraya çıktı. Bu zamlardan sonra bırakın ev almayı, ev almanın hayalini bile kuramıyoruz” diye konuştu.  
“STOK YAPANLAR DA VAR”
İnşaat malzemesi toptan perakende satışı ve uygulaması yapan iş insanı Atilla Aksak, kurdaki dengesizliğin hem inşaat sektörü hem de taşeron firmalarını etkilediğini söyledi. Aksak, “ Firmalar çok büyük sorunlar yaşadı. İş ilerleyişi etkilendi. Firmaların sayısı düştü. Zarar gören birçok firma var. Batman’da inşaat sektöründe binlerce kişi istihdam ediliyor. Birçok malzemenin tedarik edilmesinde sorunlar yaşıyoruz. Stok yapanlar da var.  Bu da mağduriyete neden oluyor. Biz toptan ve uygulamacı olarak ayakta kalmaya çalışıyoruz. İnşaat malzemeleri aldı başını gitti. Durum böyle olunca da ev fiyatlarına yansıyor. Bu da konut fiyatlarının artmasına neden oluyor. Bu yüzden de daireler yüksek fiyata satılığa çıkarılıyor. Batman’da ortalama bir daire 550 bin ile 1 milyon 500 bin TL arasında satılıyor. Hal böyle olunca da ev almanın bir hayal olduğu dönemi yaşıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: “EV, ALMAK, ARTIK, HAYAL”, İNŞAAT, MALZEMELERİNDE, BÜYÜK, ARTIŞ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı