Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 16:03 Bu haber 1560 kez okundu
 
Milletvekili İpekyüz Cezaevinde çıkan olaylara ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi
Milletvekili İpekyüz Cezaevinde çıkan olaylara ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi
GÜNDEM Haberi
Milletvekili İpekyüz Cezaevinde çıkan olaylara ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz Batman Cezaevinde çıkan olaylara ilişkin TBMM’ye önerge sundu. İpekyüz önergesinde şunları söyledi:

“Türkiye’de 2020 verilerine göre; 355 cezaevi toplam 282 bin 703 mahpus ile Türkiye tarihinin en yüksek doluluk oranına sahiptir. Koğuşlarda kalan kişi sayısının kapasitelerin çok üzerinde olmasının yanı sıra;  yetersiz beslenme, ısıtılmayan ve havalandırılmayan koğuşlar, gün ışığından yeterince faydalanamama, yeterli hekim ve sağlık personelinin bulunmaması, muayene ve sevk sürelerinin uzun olması, hijyen ürünlerinin fahiş fiyatlarla satılması, temiz ve sıcak suya erişememe, düzenli ve etkin bir sağlık hizmetinden faydalanamama gibi gerekçelerle hastalıklara davetiye çıkaran bir ko-numdadırlar. Bu bakımdan cezaevleri salgın hastalıklar bakımından son derece riskli alanlardır. Salgının ortaya çıktığı 11 Mart tarihinden 2 gün sonra 13 Mart’ta Türkiye’de cezaevi ziyareti konu-sunda bir takım kısıtlamalar getirilmiş olsa da salgının dışarıdan gelebilmesi ihtimali göz ardı edilmiş, cezaevine dışarıdan virüs taşıyacak olanların yalnızca ziyaretçiler değil cezaevi çalışanlarının olma ihtimali dikkate alınmamış ve bu durum aileleri derin bir endişeye sevk etmiştir.

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ceza infaz düzenlemesine ilişkin taslak hazırlayan hükümet, siyasi nedenlerle tutuklananları kapsam dışında bırakması tartışmaları hala devam derken,  Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde adli tutuklular tasarıyı protesto etmek gerekçesiyle 4 Nisan 2020 tarihinde isyan çıkarmış, "isyan" sloganları atarak koğuşları ateşe vermişlerdir. Çıkan olaylar sonrası; cezaevine çok sayıda ambulans, itfaiye ekibi ve kolluk kuvveti sevk edilmiş, avukatların cezaevine girmelerine müsade edilmemiş, avukat ve milletvekillerinin mahkumlarla görüşme talebi kabul edilmemiş, aileler cezaevi önünde toplanmış, yetkililer tarafından gerekli resmi bilgilendirme, zamanında, yapılmadığı için ailelerin endişelerinin artmalarına sebep olunmuş ve kolluk kuvvetleri tarafından ailelere gazla müdahale edilmiştir.

 İsyanın sona erdirilmesine müteakip Batman Başsavcılığı tarafından, "Batman M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda 04.04.2020 tarihinde akşam saatlerinde bazı adli suçluların karıştığı münferit bir olay meydana gelmiştir. Olay kontrol altına alışmış olup, Ceza İnfaz Kurumu normal işleyişine dönmüştür. Olay nedeniyle bir can kaybı ya da yaralanma bulunmamaktadır’’ şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, olay sonrası, 400’e yakın adli mahkum Diyarbakır’da bulunan  T4 tipi cezaevine sevk edilmiş ve ailelerin çocuklarıyla telefon görüşmesi yapması imkanı  hala sağlanmamıştır.

Bu bağlamda;

1- Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun, resmi internet sitesine göre, kapasitesi 342 kişiyken, edilen bilgilere göre cezaevinde kalan mahkum sayısı 650’nin üzerindedir. Türkiye’de kapasite üstü mahkum barındıran kaç cezaevi vardır? Cezaevlerinin kapasitesi kaç kişiliktir, kalan mahkum sayısı kaçtır? Salgın için çok büyük bir risk oluşturan bu durum için Bakanlığınız tarafından ne tür tedbirler alınmıştır?

2- Çıkan olaylar sonrası sevk edilen mahkum sayısı kaçtır?

3- Çıkan olaylardan etkilenen mahkum sayısı kaçtır, uzun süreli tedavi gerektiren bir sağlık problemi söz konusu olmuş mudur?

4- Pandemi günlerinde mahkumların sevki sırasında ne tür tedbirler alınmıştır?

5- Olaylar sırasında cezaevinde kalan mahkumların yaşam alanları etkilenmiş midir, sağlık açısından, yaşamalarına uygun mudur?

6- Mahkumların sevk edildiği Diyarbakır T Tipi Cezaevi sevk için yeterli fiziki koşullara sahip midir? Salgın şartlarında yapılan bu sevk, hem mevcudun hem de yeni sevk edilen,  mahkumların yaşamını tehlikeye atmayacak mıdır?

7- Yakınlarının akıbetini merak eden ailelere telefonla görüşme hakkı verilmiş midir, verilmediyse bu hak ne zaman verilecektir?

8- Olaylar sonrası ortaya çıkan spekülasyonları gidermek için avukatlar müvekkilleriyle görüştürlecek midir? Bu konuda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmış mıdır?

9- Cezaevi kantinlerinde satılan ürünlerin hijyen koşullarının sağlanması ve fahiş fiyatlara satılmaması husunda bir çalışmanız var mıdır?

10- Şu an itibariyle cezaevlerinde izole edilen hasta var mıdır? Varsa izolasyon koşulları, hak ihlali ve suistimale dönüşmemesi için, nasıl sağlanmaktadır?

11- Cezaevi önünde yakınlarının akıbetini merak eden ailelere, herhangi bir açıklama yapmadan, gazla müdahale eden kolluk kuvvetleri hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Milletvekili, İpekyüz, Cezaevinde, çıkan, olaylara, ilişkin, TBMM’ye, soru, önergesi, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı