Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 16:12 Bu haber 1836 kez okundu
 
Reel Araştırmadan durumu düşük olanlar için yardım çağrısı
Reel Araştırmadan durumu düşük olanlar için yardım çağrısı
GÜNDEM Haberi
 Reel Araştırmadan durumu düşük olanlar için yardım çağrısı

 

Batman Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş, şirket ofisinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek korona virüsün ekonomik boyutlarını ve bunların nasıl aşılabileceği konusunda veriler sunarak bilgilendirmelerde bulundu. Salgının ekonomik anlamda yarattığı tahribattan dolayı insanların sağlıklarını bile adeta ikinci plana attığını kaydeden Doğmuş, özellikle Batman’ın ekonomik açıdan oldukça olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Batman’ın içinde bulunduğu ekonomik yapının Türkiye'den farklı olduğunu hatırlatan Genel Müdür Doğmus, "Batman'da işsizlik daha fazladır. İstihdam daha az ve insanların yarısından fazlası borçlu durumdadır. Ayrıca Batman,   borç tahsilatlarında en yüksek sıkıntı yaşanan iller arasındadır" dedi.

Doğmuş, "salgın Dünyada olduğu gibi Türkiye’de etkisini göstermektedir. Yetkili kurumlar tarafından yapılan açıklamalar ve alınan tedbirler birçok vatandaş tarafından takip edilmektedir. Salgının sağlık sistemine zarar vermemesi ve daha fazla insanın etkilemesinin önüne geçmek için evde kalma çağrıları yapılmaktadır. Çağrılara uymayla beraber Türkiye’nin diğer şehirlerinde olduğu gibi Batman’da da birçok işletme faaliyet yapamaz duruma gelmiştir.

Türkiye’de en yüksek işsizlik oranı bölgemizde ve 30,9 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt), En düşük işgücüne katılma oranı ise 43,5 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) Bölgesi'ndedir. Reel Araştırma Danışmanlık Şirketi olarak 2019 Mart ayında yaptığımız araştırma sonuçlarına göre Batman halkının 56’sının borçlu olduğunu tespit etmiştik. Gerçekleştirdiğimiz araştırmadan bir yıl geçti ve şu an mevcut durumun daha kötü olduğunu ve Türkiye genelinde de benzer bir tablonun olduğunu söyleyebiliriz. Durum sadece borçlu olmak değil bununla beraber Türkiye geneli Risk Raporunu incelediğimiz zaman Bireysel Kredi, Bireysel Kredi Kartı, Konut Kredileri, İhtiyaç ve diğer kredilerde tasfiye olacak en yüksek on il arasında Batman başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerin yer alması dikkat çekmektedir.

Kısaca özetleyecek olursak, Türkiye’de işsizlik oranının en yüksek olduğu, işgücüne katılım oranının en düşük olduğu, yarısından fazlasının borçlu olduğu ve bu borçların tasfiyesi olunacak en yüksek olduğu illerin bulunduğu bölgede yaşıyoruz.

Salgın hastalığın daha fazla insanı “sağlık açısından etkilememesi” için yapılan açıklama ve tedbirlere uymanın önemini hatırlatarak. “Ekonomik” anlamda bu sürecin büyük bir çoğunluğumuzu olumsuz etkilediğinin altını çizmek isteriz. Hal böyle olunca büyük bir çoğunluğumuz için evde kalmak seçenek bile olmuyor. Dışarı çıkmayı seçenek olarak görenlere bakıyoruz, halbuki dışarı çıkmak zorunda olanlarımızın çok daha fazla olduğunu görmüyoruz. Bu durumun etkileri başta Batman olmak üzere bölgemizde kendini daha derinden htirmektedir. Bu nedenle şu ana kadar maalesef sürekli dile getirdiğimiz Batmanın Sahibi Yok cümlesini hayatımızdan çıkarıp, yeterince gösteremediğimiz geniş aile bilinciyle Batmanın Sahibi Batman Halkıdır düşüncesiyle sahiplenme zamanı olduğunu belirtmek isterim. Yakın çevremizden başlayarak, gücümüzün yettiği kadarıyla birbirimize yardımcı olalım. Dışarı çıkmak zorunda olanlara veya evde kalıp kara kara borçlarını veya nasıl geçineceğini düşünenlere elimizden geldiği kadar destek olalım. Birbirimize dünden daha fazla ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.

Zor günler geçiriyoruz fakat bu üstesinden gelemeyeceğimiz bir durum değil. İnşallah güzel günler bizi bekliyor. Bu vesile ile başta bu zor şartlarda bile görevini layıkıyla yerine getiren siz değerli basın mensuplarının olmak üzere Batman halkının Berat Kandilini tebrik ederim. Şimdiden yaptığınız/yapacağınız yardımları Allah kabul etsin" dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: , Reel, Araştırmadan, durumu, düşük, olanlar, için, yardım, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı