Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 17:01 Bu haber 5645 kez okundu
 
Urganlılar evsiz ve köysüz kaldı
Urganlılar evsiz ve köysüz kaldı
GÜNDEM Haberi
Urganlılar evsiz ve köysüz kaldı

Urganlılar evsiz ve köysüz kaldı

Ilısu Baraj gölü havzasının yarısını yuttuğu Batman’ın Urganlı Köyü’ndeki vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen 57 parselden 30'una açılan davalar nedeniyle ev yapamadıklarını söyleyerek mağdur olduklarını ve yetkililerden hızlı çözüm beklediklerini söyledi.

Tarihi Hasankeyf İlçesi ile birlikte 199 yerleşim yerini sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı göleti yükselirken, Hasankeyf'in seyir tepesini aşan baraj suları, yerleşim yerlerini su altında bırakmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 50’yi aşkın köy sular altında kalırken, Hasankeyf Yaşatma Girişimi'nin hazırladığı rapora göre ise mezra, köy ve ilçelerde toplam 199 yerleşim yeri sular altında kalacak ve toprakların önemli bir kısmı barajdan etkilenecek. Batman'a bağlı Urganlı (Zahora) Köyü’nde vatandaşlar tarafından açılan dava nedeniyle yeni yerleşim yerinde inşaat çalışması başlatılamazken, köylüler, yetkililere seslenerek yardım talebinde bulundu.

30 PARSEL DAVALIK

Urganlı Köyü’nün yeni yerleşim yeri için belirlenen 57 parselin kura çekimi, geçen yıl Nisan ayında noter huzurunda yapıldı. Hak sahipleri ise kendilerine ayrılan parsellerin bir dönümden az olması nedeni ile kuraya katılmadı. 57 hak sahibine tahsis edilen hazineye ait arazinin 30 parselinde ise 80 yıl önce köyden göç eden Ümran ve Hüseyin Çile ailesinin açtığı dava nedeniyle çalışma yapılamıyor. Açılan dava nedeniyle ev yapamadıklarını belirten köy muhtarı İhsan Yıldız, “Sorun iyice büyüyor, su da hızla yükseliyor. Köy sular altında kaldı. Yetkililerin sorunu çözmesi için yardım bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman gazetesi
Etiketler: Urganlılar, evsiz, ve, köysüz, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı