Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 13:02 Bu haber 20149 kez okundu
 
Vergi rekortmenleri açıklandı
Fernas ilk sırada
EKONOMİ Haberi
 Vergi rekortmenleri açıklandı

 

 

 

Batman Defterdarlığı tarafından 2016 yılının vergi rekortmenleri ilk yüz kişinin yer aldığı liste kamuoyuyla paylaşıldı.

İsminin listede yansımasını istemeyen kişilerin isimleri kapalı olarak yansıtıldı.  Birer Nüshası İl Defterdarı Ali Osman Bilgili tarafından basın mensuplarına dağıtıldı.

Buna göre vergi rekortmenlerinin faaliyet olarak vergi kategorileri, Kurumlar( Şirketler), Gelir Vergisi Mükellefleri ( Gerçek Kişiler) ve Gayri Menkul Sermaye İradı ( Konut ve işyerlerinden kira geliri elde edenler) olarak sıralandı.  Listede isimlerinin yansımasını istemeyenler de sadece rakamsal sıralamada belirtildi.  Buna Göre, Şirketler bazında ilk sırada Fernas, ikinci sırada ise Petrolcü Enis Bahçıvan yer alırken, Gayri Menkul ve Sermaye İradı kapsamında vergi rekortmeni olarak ilk sırada Metin Savaş, ikinci sırada ise AK Parti Batman Milletvekili Ataullah Hamidi yer almış oldu.

ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENECEK

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Defterdar Bilgili, “Rekortmenlerin vergi sıralaması bir yıllık sürede, kişilerin faaliyet gösterdikleri yerlerdeki ticari kârların üzerinden beyan edildi. Mükelleflerimizin vergiye göstermiş oldukları hassasiyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca bazı kesim hem yanlarında insanları istihdam ediyorlar hem de vergilerini ödüyorlar. Topluma ve devlete katkı sunmaktadırlar. Bazılarının isimlerini kapattık; çünkü kanuna göre kişinin rızası olmadan isim beyan edilemez. Bunlar arasında tabiri caizse, vergi yüzsüzleri, özel esaslara haiz olanlar, vergi kanunlarını ihlal edenler, sahtecilik yapan veya tanımadığı bir kişiden yekünlü bir mal alımı yaptığı için sıkıntılı duruma düşenlerin isimlerini kapattık. Önümüzdeki yılın ilk vergi haftasında ödül töreni düzenlenecek. Yüzde 65 oranında bir tahsilatımız vardır. Bunun da rakamsal yansıması, 1 Milyar 250 Milyon civarındadır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Vergi, rekortmenleri, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı