Yazı Detayı
08 Mayıs 2022 - Pazar 12:46
 
ADA BAZLI YAPILAŞMA
İbrahim Halil ARGUN
ibrahimhalilargun@gmai.com
 
 

Şehrimizin son yıllarda hızlı bir şekilde büyümesi ve imar alanlarının kısıtlı olması şehir planının dikey mimariye yönelmesine sebep oldu. Bunun çözümü ada bazlı yapılaşmanın daha da arttırılmasıdır. Ada bazlı yapılaşma için şu terimlerin bilinmesi gerekir.

Ada: Cadde, sokak, dere, göl, deniz, yol ya da kanal gibi çevresi tamamen kamuya ait doğal ve yapay sınırları bulunan yerlerdir.

Parsel: İmar yasaları içerisinde yasaya göre ayrılmış ve sınırlandırılmış arazi parçasına verilen isimdir.

2020 yılında imar plan değişikliği ve bir yıldır yeni açılan imar planları ada bazlı yapılaşmanın yaygınlaşması şehrimizi bir nebze de olsa rahatlatmıştır. Merkezi birkaç mahallede ada bazlı yapılaşmanın olmaması şehrimizin yapılaşmada 20-30 yıl geriye gitmesine neden olabilir.

Ada bazlı yapılaşmanın yaygınlaşması şehrin mimarisini kendine hayran bırakan özelliğe kavuşturur.  Düzenli bir planlamayla yeşil alan, kamusal yapı, otopark ve geniş yollar için şehre birçok imkânlar sağlar.

Sonuç olarak şehrimizde ada bazlı yapılaşmanın artması için yönetici ve müteahhitlerimizden çok mülk sahiplerine büyük iş düşüyor. Müteahhitlerimizin sunduğu projelerin tek bir noktada buluşması gerekir. Mülk sahiplerinin ortak projelere sıcak bakması ada bazlı yapılaşmanın artmasını sağlayacaktır. Bunun için de şehrimizin mimari yapısını daha güzel görünmesi için herkesin işbirliği içinde olması gerekiyor.

 
Etiketler: ADA, BAZLI, YAPILAŞMA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı