Yazı Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 15:18 Bu yazı 492 kez okundu
 
GELİRDEKİ DALGALANLMALAR VE İŞSİZLİK
Uzm.Psikolojik Danışman Cansu Candan Tezdiğ
cansucandantzd@gmail.com
 
 

Gelirdeki dalgalanmalar, değişimler, iniş-çıkışlar sık duyduğumuz ve hoşnut olmadığımız büyük sorunlardır. Tabi tuzu kuru olanlara sözüm meclisten dışarı. Ekonomik sorunlar, hepimizin başından geçen veya geçme olanağı yüksek durumlardır. İnsan hayatına ilk etkisi maddi olsa da psikolojik anlamda da etkisi yüksektir. Gelirdeki dalgalanmalar tek cebimizi etkilemiyor demiştim. Maalesef; alışkanlıklarımızı, hal- hareketlerimizi, anne, baba veya akraba bağlarını, evliliği, arkadaşlık ilişkilerini derinden etkilemektedir. İkili ilişkilerin sarsılması, alışkanlıkların değişmesi var olan düzenin bozulmasıyla büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sorunların yaşanması; kişinin içinde bulunduğu psikolojik etkiden kaynaklandığı gibi karşı tarafın anlayışsızlığı, destek olmayışı ve geri çekilmelerinden de kaynaklanabilmektedir. Hani derler ya para bitti dostluk bitti. Bu dönemlerde akraba ve çevrenin desteği, birliği çok önemli görülse de çoğu kişi uygulamamaktadır. Bu gibi durumlarda geri çekilme, destek vermeme sonucu bireylerde yalnızlaşma, kendini değersiz görme bununla birlikte sağlık sorunları görülebilir. Hepimizin başından geçebileceğini düşünerekten her kimin başına gelirse gelsin manevi destek çok önemlidir. Destek tek maddiyat değildir. Kimi zaman manevi destek insan için en iyi ilaçtır.

Tek sorun gelirdeki sarsıntılar olmayıp keza işsizlik de günümüzde büyük bir yer kaplayıp sorun haline gelen sorun olmaktadır. İşsizlik birey veya bireylerin psikolojisini daha çok derinden sarsmaktadır. Çeşit çeşit sağlık sorunları özelikle ruhsal; çevreyle, aileyle, eşlerle bağlarının zedelenmesine sebep olur. Kişi işsizliğinden utanç duymaya, içine kapanmaya, kendini yetersiz görmeye başlamaktadır. Çalışmak veya iş sahibi olmak sadece para kazanmak değildir. Kişinin bir uğraşla meşgul olması; kendini değerli görmesine, saygınlık kazanmasına, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlar yönünden fayda sağlamaktadır. Toplum olarak işsiz olan bireylere tepkisel yaklaşmayıp, motive edici yaklaşımlarda bulunursak bireylere yardımcı olmakla beraber; kaygı, stres depresyona girme düzeylerine girilmesini bir nebze de olsa önleyebilir. İşsizliğin getirdiği diğer bir sorun da bireylerde intihar girişiminde bulunmaları ve buna sebep bu vakaların artışı görülmektedir. Türkiye gündeminden düşmeyen ekonomik sıkıntı ve işsizlik her ne kadar önüne geçilmesi zor olsa da göz ardı etmemek gerekir.

Tabi bir de cevabını bulamadığımız soruları aklımızdan çıkarmamalıyız:

•             İşsizlik neden var?

•             Kaç kişi sevdiği işi yapıyor veya kendi işimizi yapıyoruz?

•             Gerçekten işsizlik mi var yoksa iş beğenmemezlik mi?

Bu soruları sık sık sorup cevabını belki bulabilir veya bulamayabiliriz. Bize düşen ilk görev insan olabilmek ve bu gibi sorunlarla karşı karşıya gelen kişilerin yanında olup desteğimizi esirgememektir. Maddiyat gelip geçicidir maneviyat sonsuzdur. Bazen ruhun iyi beslenmesi bedenin beslenmesinden önce gelir.

 
Etiketler: GELİRDEKİ, DALGALANLMALAR, VE, İŞSİZLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı