Yazı Detayı
09 Şubat 2022 - Çarşamba 17:53
 
Gündem faturalar
Bulut Kutlu
bulutkutlu72@hotmail.com
 
 

 

Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere ülke genelinde yüksek gelen elektrik faturaları tepkilere neden oldu.  Batman’da birçok yurttaş mağdur olurken sivil toplum kuruluşları da meydana çıkarak yüksek gelen faturalara tepki gösterdi. Önceki aylara göre iki kat yüksek gelen faturalar DEDAŞ’ın zulmünü bir kez daha gösterdi. Tepkiler çığ gibi devam ederken, Batman’da birçok firma ve iş yeri faturalar yüzünden erken kepenk kapatmak zorunda kalıyor.  Esnaf can çekişiyor, büyük firmalar ise çok zor durumda, bunun üstüne bir de yüksek faturalar eklenince iş tamamen durma noktasına geldi.

HESAP SORULMALI

Başta ilgili kurumlar olmak üzere ilin vekilleri ve yönetenleri DEDAŞ’tan hesap sormalı. Sebebini halka açıklamalıdır. Burası “Dingo’nun ahırı”, (girenin çıkanın belli olmadığı, her şeyin karmakarışık olduğu yer, mekan) değil. Elbette yetkililer hesap soracaktır. İlgili makamlara hesap sorulurken faturaların yüksek gelmesi yetmiyormuş gibi abonelere bir ayda iki ya da üç faturalandırmalar oluyor. Vatandaşın alın teriyle aldığı maaşını eve götürmeden faturalara ödüyor. Bu insanlar faturaları ödemek için mi çalışsın yaşamını sürdürebilmek için evine çocuklarına gıda mı alsın? Neler oluyor? Neden bizler bu durumdayız? Neden yetkililer bunun için bir önlem almıyor? Her şeyi döviz kuruna bağlayanlar dövizde az da olsa düşüşler yaşanmasına rağmen her şeyin fiyatı halen artmış bulunmakta. Üzerine faturalarında yüksek gelmesi her şeyi durma noktasına getirdi. Esnaf çaresiz zor durumda işçi azaltmaya gidiyorlar. İş böyle olunca işsizlik de artmış olacak. Bu soygunun önüne geçilmesi için ülkenin ekonomisini düzeltebilmek için yetkililerin esnafın ve vatandaşının yanında durması gerekir. Güçlü bir gelecek için, güçlü ekonomi için desteklenmesi vatandaşın taleplerini karşılamalı.

İnsanlar faturaların derdine düşerek yapması gereken işleri aksatıp iş yapmak için imkanların kısıtlandığını ve çoğu işyeri kapanma noktasına geldiğini görmekteyiz. Kiraların yüksek olmasının yanında faturalarda eklenince işyerleri de çareyi iş yerlerini erken kapatma ile gelecek olan faturaların minimuma düşürme çabası içerisindeler. Faturaların bu şekilde yüksek olması işverenlerin psikolojik baskı altında kaldıklarını görüyoruz. Hal böyle olunca cinnet geçirmeler ve intihar vakalarının artmasına neden olduğunu görmekteyiz.

Son olarak diyeceğim yetkililerin acilen bu yüksek gelen faturalandırmalar için gerekli çalışmaların başlatılması ve vatandaşının yanında olduğunu göstermeleri gerekir.

 
Etiketler: Gündem, faturalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı