Yazı Detayı
12 Ocak 2022 - Çarşamba 17:24
 
ÖĞRENCİLERİN BANKA HESABINA BLOKE!
Orhan Engin
batmanolay@gmail.com
 
 

Değerli okuyucularım bir önceki makalemde ‘EVET NE YAZIK Kİ OKUYURUZ’ demiştim.
Bu hafta çevremden üniversite arkadaşlarımdan okumanın onlara ne kadar zarar verdiğini gördüm. Bu arkadaşların ne kadar çaresiz olduklarını anladım. 
Üniversite sınavına girip kazanmak için ne kadar zorluklar içerisinde de olsa başardık ve okuduk. Çok şükür sağlıklı bir şekilde mezun olduk. Mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak istedik, kendi alanımızda çalışmak için çabaladık. Üniversite mezunu olarak sınavlara hazırlandık, sınavlarımıza girdik bu girdiğimiz sınavlardan başarılı olmamızın bir faydasının olmadığını da gördük. Çünkü sınavlardan sonra bizleri mülakata tabi tuttular. Bu mülakatta da özel referansın olması gerektiğini bilmiyorduk. Tabi özel referans dedikleri de torpilmiş…
Üniversiteye yerleştikten sonra bizlere devlet tarafından Öğrenim/Burs kredisinin verileceği söylenildi, bizde şansımızı deneyelim dedik, belki bizlere de burs çıkar diye ama ne yazık ki orda bile özel referansı olan bireylere burs çıkarken maddi sıkıntı yaşayan ailesinde 2-3 öğrenci olanlara ise geri ödemeli öğrenim kredisinin çıktığını gördük. O dönemlerde de çoğumuz ya okumayacaktık ya da mecbur geri ödemeli krediyi alacaktık. 
Üniversiteden mezun olduk atama bekliyoruz atama yok. İş arıyoruz iş yok. Ülkemizde on binlerce üniversite mezunu işsizler ordusuna dahil oldu. Ne kadro veriliyor ne de iş imkanı sunuluyor. Ama bu insanların hesaplarındaki üç kuruşa tenezzül edip banka hesaplarını rehin alabiliyor. Tabi çoğunda bu işlemler yapılırken öncesinden bilgilendirme yapılmamış. Resmen resmi yollar ile gasp edilmiştir, bu insanların hakkı. (hesaplarında bulunan üç- beş kuruşu da doğalgaz-elektrik-su faturalarını ödemek için bulunduruyorlar çünkü banka hesaplarında daha güvenli olduğunu düşünmüşler). İşsizler ordusunun üç-beş kuruşuna dadanacağımıza resmi kurumlar bir hafta resmi araçları kullanmasın o açık kapanır emin olun ama ne yazık ki çoğumuzda bu sorunları biliyoruz dile getirmiyoruz. Dile getirmememizin tek sebebi ise bir şey değişmiyor. Ben bir birey olarak gördüklerimi, şahit olduğum durumu yazarım. Ben bunu bir sorumluluk olarak bilirim. Bu konu ile ilgili eleştirenlerde olabilir. Diyebilirler ‘o zaman almasaydı bitirdikten sonra ödeyeceğini bilerek almıştır’ düşüncesinde olanlarda var. Ama o krediyi almasaydı çoğu kişi okuyamazdı. Bitirdikten sonra bizim devletimiz bizi boşta bırakmaz. Bir devlet kurumunda işe girebiliriz düşüncesiyle hareket etmişlerdir. Şuan ki fikirlerini sorsanız keşke okumasaydık hiç olmasa bir işe girerdik, o işte kendimizi geliştirirdik. Okuyan insanların çoğunun evi arabası yoktur. Günü birlik yaşamına devam ediyor. Ama okumayan arkadaşlarımıza baktığımız zaman işlerini kurmuşlar ev araba desen var, hayatlarını rahat bir şekilde devam ediyorlar. Atanma derdi yok, iş bulma derdi yok çünkü belli bir süreden sonra bu insanlar kendi işlerini kurduklarını görüyoruz. Okumayanların yüzde doksanı işveren konumdadır. Üniversite okuyan yüksek lisansını tamamlayan birçok arkadaşımızın işverenleri ilkokul mezunu bile değil. 
Devlet kurumlarında çalışan personellerin çoğu eğitimsiz düşünüyorum, devlet kadrosuna girmek bu kadar kolay ise okuyan insanlar neden bu kadar rahat devlet kadrosunu alamıyor?
İnsanlar şuanda çocuklarımız lise diploması alsın yeterdir diyorlar. Nedeni ise aileleri onları iş sahibi yapacak üniversiteyi parayı kazanarak da okuyabilir düşüncesiyle hareket etmeye başladı. Eğitim olmasa bilim olmaz. Dış ülkelere bağımlı olarak yaşarız. Üreten değil tüketen ülke konumundan çıkamayız.  Evet, bildiğimiz olaylardan bahsettim değil mi? Sürekli duyuyoruz ama bir şey değişmiyor. Biz yine pes etmeyelim konuşalım dile getirelim. 
Söylenilecek söz yok DEVLET bizim DEVLETİMİZ SAĞOLSUN…

 

 
Etiketler: ÖĞRENCİLERİN, BANKA, HESABINA, BLOKE!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Ocak 2022
EVET NE YAZIK Kİ OKUYORUZ!
09 Ocak 2022
EVET NE YAZIK Kİ OKUYORUZ!
03 Ocak 2021
OKULLAR KAPALI AMA HALK KÜTÜPHANELERİ AÇIK!!!
23 Aralık 2020
BİR ÜLKE VERDİĞİ EĞİTİM İLE AYAKTA KALIR
28 Ocak 2019
BAŞARISIZLIĞINI BAŞARIYA DÖNÜŞTÜR
19 Kasım 2018
Emniyet kuralı herkes için
18 Şubat 2018
STK’ LAR NEDEN SESSİZ KALIYOR?
22 Ocak 2018
BİTKİSİZ VE HAYVANSIZ BİR ORTAMDA İNSANLAR YAŞAMLARINI SÜRDÜREMEZLER
08 Ocak 2018
ALO 186 ELEKTRİK ARIZA DEĞİL İŞKENCE HATTIDIR
19 Aralık 2017
BİR ÜLKEDE VERİLEN EĞİTİM VE BİR ÜLKEYİ TANIMAK İÇİN...
11 Aralık 2017
İNSANLIK TARİHİ VE İNSAN...
06 Aralık 2017
Kağıt Toplayıcıları...
28 Kasım 2017
YERE TÜKÜRME!!!
23 Kasım 2017
ÖĞRETMENLERE VERİLEN DEĞER
19 Kasım 2017
Her Geçen Gün Artıyor
06 Kasım 2017
Hep bir şeyler yapmaya çalışırız
30 Ekim 2017
UNUTMAMALIYIZ...
17 Ekim 2017
Hayır Demekte Hayır Vardır! Hayır Demeyi Öğrenin…
15 Ekim 2017
SÜREKLİ DEĞİŞEN BİR EĞİTİM SİSTEMİ
09 Ekim 2017
ÖĞRENMEDE BESİNLERİN BEYNİMİZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
27 Eylül 2017
Başarıya ulaşmak için pozitif düşün
19 Eylül 2017
BELEDİYELER DENİLİNCE AKLA SOSYO-KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR GELSİN...
19 Eylül 2017
ÖMÜR DEDİĞİMİZ...
18 Eylül 2017
TP’nin devredilmesi bu kadar basit miydi?
18 Eylül 2017
TPAO' da neler oluyor?
18 Eylül 2017
İnsanları kazanmak için neler yapmalıyız
18 Eylül 2017
DOĞANIN EN VAHŞİ YARATIĞI İNSANDIR
18 Eylül 2017
Hayvan haklarının gündeme gelmesi insan haklarının gündeme gelmesi kadar önemlidir...
18 Eylül 2017
Hayır Demekte Hayır Vardır! Hayır Demeyi Öğrenin…
18 Eylül 2017
SANAT VE SANAT EĞİTİMİ
18 Eylül 2017
SÖZ KONUSU GENÇLER OLUNCA BİZLER...
11 Ocak 2016
RAMAZAN AYI VE ORUCUN ÖNEMİ
Haber Yazılımı