Yazı Detayı
04 Mart 2021 - Perşembe 13:29 Bu yazı 3341 kez okundu
 
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE NELER OLUYOR
Metin ÖZDAL
batmanolay@gmail.com
 
 

Batman onca ölümlerden sonra normalleşen iller arasında yerini buldu. Buna başarı mı, yetenek mi yoksa kaçınılmaz bir son mu dersiniz artık bu size kalmış. Haziran 2020 sonrası pik yapan korona vakalarının neden arttığını geçen hafta yazımda belirtmiştim. Bilimsel kaynaklar dahilinde ele aldığım korona durumunu anlattık.

Haziran sonrası Batman Valisi Hulusi Şahin, duruma el atmasaydı, belki bugün normalleşmeyi yakalayamazdık. Vali Şahin’in önemli, stratejik atakları sayesinde bugün normalleşmeyi konuşuyoruz. Vali Şahin’in öngörüsü yüksek, fakat sağlıktaki müdürün “test yapmayın” demesinden sonra Batman mezarlıkları korona ölümleriyle doldu taştı. Her ev bir yakınını kaybetti. Şimdi çıkıp o müdür “biz başardık” diyor. Neyin başarısı? Vali duruma el atmasaydı, bugün belki bizler bile ölmüştük.

Be adam, bakanlık bile senin performans notunu 60’a düşürdü, test yaptırmayarak vaka sayılarını düşük göstererek Batman’da korona patlaması yaptın. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bas bas test yapın diye bağırmasına rağmen, sırf bir aferin almak için test yaptırmadın. Bunu biz değil, senin doktorların söylüyor. Toplantılarda konuşmalarını biz doktorlardan duyuyoruz. Sağda solda “benim koltuğumda gözleri var” diyorsun. Be adam, yaptığın hatayı böyle manipüle ederek mi kurtarmaya çalışacaksın?

Başarısızsın, şapka düştü kel gözüktü. Biz ne yaptık, geçen hafta savcıları göreve davet ettik. Biz bu verilerin doğru olmadığını bilseydik, kalkıp kimseyi göreve davet etmezdik. Bu durumu soruşturmaları için adres gösterdik. Alın doktorların ifadesini, kim görevi kötüye kullanmış, kim yanlış yapmış çıksın ortaya istedik. Bırak artık Vekilin koltuğunu yalamayı, bırak artık sağda solda Vekilin peşinde koşup, kapısında yatmayı, yaptığın yanlışa kimse göz kapayamaz. Bu hatanın vebali büyüktür. İstifa et, hatanı kabul et.

Bir gün zehracısın, bir günde siyasi partili, ne olduğunu koltuğa göre şekillendirmekten yorulmadın mı!

Bakanlığın verdiği 60 puana ne diyeceksin?

Hafızayı tazeledik, şimdi Sağlık İl Müdürlüğü’nde olan yolsuzlukla ilgili imzaya ne diyeceksiniz? Bunu da mı koltuğun için çıkardılar! Nesin sen, Amerikan başkanı mı? Mutemetlerin yaptığı yolsuzlukta imzaların var… Bazılarını da koruduğun müdürlükte konuşuluyor. Devleti temsil eden bir müdür, yolsuzluğu bilmesine rağmen, zimmetine para geçirenlerin malına, arsasına, evine neden tedbir koymadı? Bazılarının emekli olarak durumdan kurtulacağını odasında paylaşan müdür bey, şimdi imzanızın olduğu usulsüzlük hakkında ne diyeceksiniz? Doğru koltuğunuzda herkesin gözü var. Bu koltukları babalarınızın malı gibi gördüğünüz için kalkmayı bir türlü beceremiyorsunuz.

BATMAN’DA KURUM MÜDÜRLERİNİ ANCAK CUMHURBAŞKANI DEĞİŞTİREBİLİR

Maalesef ki Batman’da çoğu kurum müdürü koltuğa zamkla yapışmış, onca vekil değişti koltuklar değişmedi.

Aldıkları maaşlar belli, yatırımlarına bakıyorsunuz en basit bir idarecinin aldığı ev bir milyon beş yüz lira. Yani 1 milyon 500 bin lira! Aldığınız maaş belli, geldiğiniz yer belli. Dünyaya bin kez gelip aynı maaşı alsanız yine bu evleri alamayacağınızı Allah’ta biliyor. İnandığınız, o secde ettiğiniz Allah’a nasıl hesap vereceksiniz, hakkımız size haram olsun. Memleketin çivisi çıkmış, soran yok! İnceleyen yok, varsa yoksa garibanların yaşam mücadelesi var.

Adalette reform diyoruz ama, kurumlarda reform yapmayı beceremiyoruz. Neden rotasyon yapılmıyor, neden onca müdüre Batman’da kimsenin gücü yetmiyor! Sayın Cumhurbaşkanımız reform öncesi önce Batman’da bu kurum müdürlerini görevden almalı. Beşikten mezara kadar kurum müdürü olanlar var. Böyle yetenekli müdürleri aslında uzay projelerinde kullanmak gerekiyor. Bizi kurtardılar ya, belki uzayı da bunlar kurtarır.!

AH ŞU KARAYOLLARI YOK MU?

Ah be, şu karayolları ne kadar da çalışıyor inanamıyorum. Bazen pasta börek, ayran, çay termoslayıp karayollarına götürmek, onların alın terlerini silmek istiyorum. Çok çalışıyorlar çok, Beşiri yolu, Hasankeyf yolu, Batman’ın girişi öyle muazzam ki ölmeden Batman’a dönmek neredeyse büyük şans! Loto oynasanız çıkmaz ama, Beşiri’den Batman’a mıcırlı yollarda ölmeden gelmek, emin olun okyanusta toplu iğne bulmak kadar büyük ŞANS!

Memleketin çoğunda yol bozuk, yamalarla kapatılan onca yol var. Başka şehirlere gittiğinizde sizi karşılayan güzel bir yol varken, bizim burada kavşaklardan tutun da amortisör patlatan, taş düşüren, varsa bebeği zıplatan, hafıza getiren çukurlu yollarımız var.

Ne iş yapılır diye sorsak, herkes çalışıyoruz der…!

Harbiden de herkes çalışıyor. Tek çalışmayan biziz. Yöneticilerin etrafında etten duvar örüp gerçeklerin duyulmasını, görülmesini, onlara ulaşmasını engelleyerek memleketin düze çıkmasını istemek kentimize en büyük ihanettir.

Evet evet çalışıyoruz. Ne de olsa memleketin çivisi çıkmış…

 
Etiketler: SAĞLIK, MÜDÜRLÜĞÜNDE, NELER, OLUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı